Skip to main content Skip to page footer

Bruinvis. Foto: Luc Hoogenstejn/Saxifraga

Groot onderzoek naar effect van geluid op onderwaterleven in de Waddenzee

Er komt een grootschalig onderzoek naar de effecten van menselijk geluid op het onderwaterleven in de Waddenzee. Dat moet ertoe leiden dat kwetsbare dieren en organismen bij vergunningverlening en in het beheer van de Waddenzee beter beschermd worden. Het project wordt uitgevoerd door de Waddenvereniging in samenwerking met de Rijksuniversiteit Groningen, gesteund door het ministerie van LVVN en Rijkswaterstaat en een subsidie van het Waddenfonds.

In het onderzoek worden de natuurlijke geluiden van bruinvissen en de door mensen veroorzaakte onderwatergeluiden in de Waddenzee in kaart gebracht. Het toenemende gebruik van de Waddenzee zorgt voor steeds meer onderwatergeluid. Deze zogenaamde drukfactor lijkt de functie van de Waddenzee voor verschillend onderwaterleven negatief te beïnvloeden. Hoeveel en waar is echter niet bekend. Daarom meten onderzoekers de komende jaren op meerdere plekken in de Waddenzee het geluid met de techniek Passive Acoustic Monitoring.

De bruinvis speelt daarbij een sleutelrol als indicatorsoort. Deze dieren maken voortdurend geluid om te navigeren en voedsel te vinden. Door simultaan op verschillende frequenties te luisteren met onderwatermicrofoons kan het signaal van door mensen geproduceerd onderwatergeluid naast dat van de bruinvis worden gelegd. Zo kan worden geregistreerd waar en wanneer er mogelijk verstorende effecten plaatsvinden. De onderzoeksresultaten zullen worden gebruikt voor een impactanalyse die kan worden ingezet bij vergunningverlening en beheer van de Waddenzee.

Naast het wetenschappelijke onderzoek kunnen bezoekers en bewoners van het Waddengebied ook actief aan het project meedoen. Er zijn expedities om naar bruinvissen te luisteren en een meldpunt voor waarnemingen, waarmee bewoners en bezoekers bijdragen

Lees het volledige nieuwsbericht op de website van het Waddenfonds.