From light signals to sediment pathways: developing luminescence as a sediment tracing tool
Auteur: Anna Maartje de Boer
Datum: 12 maart 2026
Universiteit: Universiteit Wageningen
Kustgebieden staan steeds meer onder druk door klimaatverandering. Een veelgebruikte maatregel is zandsuppletie: extra zand wordt aangebracht en natuurlijke processen mogen het werk doen. Maar wat er daarna precies met dat zand gebeurt, weten we nog nauwelijks.
In dit proefschrift ontwikkelde en testte Anna Maartje de Boer nieuwe meetmethoden op basis van luminescentie: een natuurlijk lichtsignaal dat zandkorrels opslaan terwijl ze begraven liggen, en dat verdwijnt zodra ze weer zonlicht zien. Deze signalen vormen als het ware een geheugen van hun transportgeschiedenis.
Door deze signalen beter meetbaar en interpreteerbaar te maken en ze toe te passen in een echt kustsysteem, de getijde-inlaat van Ameland in de Waddenzee, biedt het onderzoek nieuwe inzichten in zandtransport. Dit draagt bij aan duurzamere en effectievere vormen van kustbescherming.
Download het proefschrift From light signals to sediment pathways: developing luminescence as a sediment tracing tool via de website van de WUR.